Ile kosztuje wysokie ogrodzenie na budowę?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury każdy inwestor musi zadbać o ogrodzenie placu, na którym będą prowadzone roboty budowlane. Wzniesiony płot powinien liczyć co najmniej 150 cm wysokości, aby skutecznie uniemożliwiał osobom nieupoważnionym wstęp na teren posesji. Ile kosztuje tak wysokie ogrodzenie? I jak uniknąć przepłacania? Sprawdź!
Ogrodzenie na budowę w świetle prawa
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych nakłada na osobę zarządzającą inwestycją pewne obowiązki.
Dotyczą one m.in. konieczności ustawienia ogrodzenia zabezpieczającego plac budowy przed osobami trzecimi. Co ważne — płot, parkan, barierka czy siatka okalające teren prac muszą mieć co najmniej 150 cm wysokości.
Stałe czy tymczasowe ogrodzenie na budowę?
Najlepiej byłoby od razu wznieść konstrukcję, która docelowo ogrodzi działkę. Wysokie ogrodzenia są jednak dość kosztowne, a nie każdy inwestor ma na początku budowy aż tak duże fundusze.
Postawienie pełnowymiarowego płotu na stałe to przecież wydatek w wysokości od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena takiej inwestycji jest bardzo zmienna, a wpływ na nią mają głównie powierzchnia działki i rodzaj ogrodzenia.
Co więc zrobić, aby wywiązać się z prawnego obowiązku określonego we wspomnianym rozporządzeniu? Warto rozważyć zbudowanie tymczasowego ogrodzenia, np. z gotowych, ażurowych przęseł. Wymaga to znacznie mniejszych nakładów pieniężnych niż wznoszenie standardowego płotu.
Ile kosztuje tymczasowe ogrodzenie na budowę?
Cena zakupu tymczasowego ogrodzenia na budowę na własność to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Pojedyncze przęsło o szerokości 3,5 m i wysokości 2 m kosztuje ok. 200 zł. Przy budowie średniej wielkości domu jednorodzinnego potrzeba więc co najmniej kilkanaście takich elementów.
Do ceny przęseł trzeba też doliczyć pewną sumę na wszelkie niezbędne akcesoria — betonowe lub plastikowe stopy, złączki itp. Łączna kwota okazuje się więc dość wysoka, a stawianie takiego tymczasowego ogrodzenia wydaje się mało opłacalne.
Dlaczego wynajem ogrodzenia na budowę to dobry pomysł?
Co więc zrobić, gdy budowa wysokiego ogrodzenia na stałe nie wchodzi w grę, a kupno tymczasowego płotu wydaje się mało opłacalne? Dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z koniecznością zabezpieczenia placu budowy jest wypożyczenie ogrodzenia tymczasowego.
Kwestie finansowe
Wynajmując gotowe przęsła, można zminimalizować wydatki początkowe i znacznie zredukować kwotę potrzebną na wzniesienie ogrodzenia, które będzie zgodne z wymaganiami prawa. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku krótkotrwałych inwestycji, np. przy budowie domów jednorodzinnych. Jest odpowiednie zawsze wtedy, gdy nie ma się odpowiedniej sumy pieniędzy na postawienie docelowego płotu.
Organizacja i przechowywanie
Wynajem ogrodzenia na budowę ma też inne zalety, zupełnie niezwiązane z kwestiami finansowymi. Pozwala bowiem uniknąć problemów z przechowywaniem przęseł po zakończeniu prac.
To sprawia, że nie musisz martwić się, gdzie umieścić poszczególne elementy płotu po jego rozbiórce ani zastanawiać się nad potencjalnym zastosowaniem ogrodzenia. Nie interesują cię wówczas również aspekty związane z konserwacją i stanem technicznym płotu.
Jak działa wynajem ogrodzenia na budowę?
Na rynku działa wiele firm wypożyczających ogrodzenia tymczasowe, np. mToilet. Przeważnie dostarczają one elementy niezbędne do postawienia płotu na miejsce wskazane przez klienta. Często dodatkowo proponują też możliwość rozładowania i zamontowania całego sprzętu. W razie potrzeby po zakończeniu wynajmu zajmują się też demontażem, załadunkiem i transportem zwrotnym.
Dzięki temu nie musisz martwić się instalacją czy przewozem ogrodzenia. Wszystkie kwestie organizacyjne biorą wówczas na siebie pracownicy firmy, a ty możesz w tym czasie zająć się czymś innym, np. planowaniem budowy lub załatwianiem formalności związanych z inwestycją.
Weź pod uwagę powyższe informacje, aby skuteczniej oszacować koszt ogrodzenia placu budowy i efektywniej zarządzać dostępnym budżetem!
Źródła:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych;