Jak dbać o pompę hydrauliczną, by przedłużyć jej żywotność?

Jak dbać o pompę hydrauliczną, by przedłużyć jej żywotność?

Jak dbać o pompę hydrauliczną, by przedłużyć jej żywotność?

Naprawa pomp hydraulicznych bywa czasochłonna i nie należy do najtańszych. Tymczasem pompa hydrauliczna to podzespół szczególnie narażony na pracę w dużym obciążeniu, a więc częste usterki. Podpowiadamy, jak dbać o pompę, by dłużej zachowała sprawność, pracowała efektywnie i rzadziej wymagała naprawy.

Naprawa pomp hydraulicznych – jak jej uniknąć?

Awarie maszyn wywołane usterką pompy hydraulicznej to częsty i poważny problem, niezależnie od marki czy miejsca użytkowania sprzętu. Naprawy pomp hydraulicznych zdarzają się stosunkowo często, ponieważ pompa w każdej maszynie jest intensywnie eksploatowana i to przy potężnych obciążeniach. Na działanie pompy hydraulicznej ma ponadto wpływ wiele różnych czynników, nie tylko nieuniknione wraz z upływem czasu zużycie komponentów, np. łożysk czy wirnika, ale też czystość, a nawet stopień gęstości używanego w układzie oleju. Jak jednak przypominają eksperci z serwisu BANAT, regularna i sumienna konserwacja oraz wymiana zużytych komponentów według zaleceń producenta mogą znacząco wydłużyć żywotność pompy i na dłużej utrzymać ją w sprawności. Serwis maszyn budowlanych BANAT to działający na terenie całego kraju ekspert w dziedzinie hydrauliki siłowej, który profesjonalną naprawą pomp hydraulicznych oraz ich regeneracją zajmuje się od kilkunastu lat. Oto rekomendacje ekspertów z serwisu BANAT:

Regularna konserwacja

W ramach konserwacji należy regularnie kontrolować poziom oleju i go wymieniać, dbać o drożność przewodów, sprawdzać uszczelnienia. Istotne jest także utrzymanie filtrów w czystości, ponieważ ich zatkanie może zaburzyć przepływ cieczy i przyczynić się do powstawania kawitacji. Zabrudzenia w cieczy hydraulicznej przyczyniają się ponadto do zużycia poszczególnych podzespołów, powodując w ten sposób poważniejsze awarie.

Zobacz też:  Odplamiacz do białego – Jak skutecznie usunąć trudne plamy?

Poprawna eksploatacja

Maszyny powinny być zawsze użytkowane w zgodzie z zaleceniami producenta, a w przypadku usterki naprawa pompy hydraulicznej musi być przeprowadzona przez specjalistę – nie wolno próbować naprawy na własną rękę. Olej stosowany w układzie powinien być czysty, dobrej jakości i dostosowany do warunków pracy pompy, zwłaszcza zmiennej temperatury.

Systematyczny serwis i przeglądy techniczne

Maszyny powinny być systematycznie kontrolowane i serwisowane przez profesjonalny warsztat specjalizujący się w naprawach pomp hydraulicznych i podobnych podzespołów, a jeśli jakieś elementy pompy są zużyte, warto poddać je regeneracji. Stare uszczelnienia mogą nie tylko powodować wycieki, ale też brudzić olej i przyczyniać się do dalszych uszkodzeń w układzie. Podobnie groźne są zużyte tłoczki, łożyska czy niedrożne przewody.

Regeneracja pompy

Odnowienie pompy hydraulicznej jest często tańsze niż zakup nowej pompy, a pozwala stary podzespół gruntownie odremontować i przywrócić mu fabryczną sprawność. Gruntowny remont i naprawa pompy hydraulicznej wydłużają żywotność podzespołu i minimalizują ryzyko wystąpienia kolejnej awarii.

Naprawa pomp hydraulicznych

W przypadku pojawienia się nawet niewielkich problemów w działaniu pompy nie należy ich bagatelizować. Trzeba reagować na każdy niepokojący sygnał towarzyszący pracy pompy hydraulicznej, np. dziwne odgłosy, zmiany w wydajności lub trudności z utrzymaniem ciśnienia, ponieważ przeprowadzona na czas interwencja fachowca pozwoli uniknąć poważniejszej usterki maszyny, dłuższego jej przestoju i większego wydatku.