Jak działa mechanizm awaryjnego otwierania bramy?

Bramy automatyczne to duża wygoda, ułatwiająca codzienne użytkowanie. Stosowane mechanizmy cechują się dużą wytrzymałością, dzięki czemu mogą bezawaryjnie służyć przez długi czas. Ważne jednak, aby prawidłowo dbać o układ napędowy, pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu. Ale co w sytuacji, gdy mechanizm ulegnie awarii?
Awaryjne otwieranie bramy automatycznej
Awaryjne otwieranie bramy automatycznej to zabezpieczenie, które umożliwia otwarcie bramy, gdy mechanizm automatyczny nie działa, bez względu na przyczynę. Może to być awaria układu, brak zasilania, awaria siłownika, czy inne uszkodzenia.
W zależności od rodzaju napędu stosowane są różne mechanizmy awaryjnego otwierania, jak np. otwieranie kluczem. Są to specjalne klucze, w tym imbusowe lub patentowe. Dzięki nim można wysprzęglić silnik i bramę, w efekcie czego może ona zostać otwarta ręcznie. Alternatywą jest linka awaryjna, choć znacznie częściej jest ona wykorzystywana w bramach garażowych. Pociągnięcie za linkę zwalnia blokadę, a bramę można otworzyć ręcznie.
Dostępne obecnie modele są wyposażone w dodatkowy, awaryjny akumulator. Dzięki niemu brama może zostać otwarta nawet w przypadku braku prądu.
Popularnym rozwiązaniem jest montaż zewnętrznego przełącznika, przycisku awaryjnego, zabezpieczonego kluczykiem lub ustalonym kodem. Takie zabezpieczenie pozwalają wyeliminować nieautoryzowane użycie przycisku awaryjnego otwierania. Wykorzystanie kluczyka lub kodu umożliwia mechaniczne otwarcie bramy w przypadku awarii prądu, lub mechanizmu otwierającego.
Nowoczesne modele napędów do bram umożliwiają również zdalne otwarcie oraz sterowanie przy pomocy dedykowanej aplikacji mobilnej. Warunkiem korzystania z tego rozwiązania jest to, że mechanizm musi być wyposażony w specjalny moduł otwierania awaryjnego. Musi też posiadać alternatywne źródło zasilania.
Awaryjne otwieranie bramy — zasada działania
Zasada działania awaryjnego otwierania bramy zależy od rodzaju zastosowanego mechanizmu. Duże znaczenie ma też rodzaj bramy, a także typ napędu. Firmy, takie jak Elektrobim, specjalizujące się w sprzedaży i montażu systemów automatycznego otwierania bram, potrafią doradzić, które z rozwiązań sprawdzą się w indywidualnej sytuacji.
Jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych rozwiązań jest klucz mechaniczny, dostarczany przez producenta bramy. Jego umieszczenie w odpowiednim miejscu i przekręcenie powoduje rozłączenie napędu i bramy, która może zostać otwarta ręcznie.
Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zasilania awaryjnego, czyli specjalnego akumulatora zewnętrznego. Jest on podpinany do alternatywnego źródła zasilania, np. akumulatora UPS. Dzięki niemu bramę można otworzyć tak, jak zawsze, dopóki działa dodatkowe zasilanie.
Rozwiązania polegające na ręcznym odblokowaniu mechanizmu bezpośrednio na silniku napędu, wykorzystują m.in. specjalne dźwignie, przyciski, lub pokrętła. Gdy mechanizm automatyczny nie działa prawidłowo, wystarczy zmienić ustawienie elementu, co spowoduje rozłączenie napędu, a brama będzie działała w trybie manualnym.
Jaki awaryjny sposób otwierania bramy automatycznej wybrać?
Dobór odpowiedniego sposobu awaryjnego otwierania bramy zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju bramy (przesuwna lub skrzydłowa) oraz warunków użytkowania. Klucze awaryjne, pozwalające na wysprzęglenie napędu, sprawdzą się zarówno w przypadku bram przesuwnych, jak i skrzydłowych. Z tego względu jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Dodatkowym atutem wykorzystania klucza awaryjnego jest prostota rozwiązania oraz stosunkowo niski koszt.
W miejscach, w których awarie i przerwy w dostawie prądu zdarzają się dość często, warto rozważyć montaż dodatkowego akumulatora. Jego zadaniem jest dostarczenie prądu do napędu, dzięki czemu można z niego korzystać bez dodatkowych czynności i manualnej obsługi. Należy jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan naładowania, aby mechanizm działał prawidłowo.