Jakie filtry studzienne wybrać? Praktyczny przewodnik dla właścicieli studni

Posiadanie własnej studni płytkiej lub głębinowej to obecnie ogromna zaleta. Szczególnie ważne jest to w miejscach, w których dostęp do sieci wodociągowej jest mocno ograniczony lub bardzo kosztowny. Niestety, sama studnia to za mało, żeby cieszyć się czystą i zdrową wodą. Konieczne w tym przypadku jest zastosowanie specjalnych filtrów studziennych. Nie wiesz, jakie filtry wybrać, aby zabezpieczyć wodę przed niebezpiecznymi zanieczyszczeniami? Przeczytaj przygotowany przewodnik!
Czy filtry studzienne są ważne? Jakie mają znaczenie?
Zastanawiasz się, czy filtry studzienne są ważne? Zdecydowanie tak, gdyż woda pobierana bezpośrednio ze studni może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, muł, osad) lub chemiczne (żelazo, mangan, azotany). Brak odpowiedniej filtracji będzie więc działał na Twoją niekorzyść – może bowiem doprowadzić do zatkania instalacji wodociągowej lub uszkodzenia urządzeń AGD, a nawet – negatywnie wpływać na zdrowie domowników.
Jakie są rodzaje filtrów studziennych? Które warto wybierać?
Wybór odpowiedniego filtra studziennego jest bardzo ważny i nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Zależy bowiem od wielu czynników, takich jak jakość wody, głębokość studni oraz przeznaczenie wody (do celów spożywczych nawadniania lub celów użytkowych). Najczęściej w studniach przydomowych stosuje się filtry:
– siatkowe. Filtry siatkowe to rozwiązanie podstawowe, stosowane do usuwania większych zanieczyszczeń mechanicznych (mułu czy piasku). Wykonuje się je zwykle ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Taki dobór materiałów zapewnia wysoką trwałość produktu.
– żwirowe. Filtry żwirowe stosuje się w celu skutecznego zatrzymywania drobnych zanieczyszczeń mechanicznych. Działają one na zasadzie naturalnego sita (tę rolę pełni warstwa żwiru), przez które przepływa woda. Ten rodzaj filtrów stosuje się zwykle w studniach głębinowych, gdyż w tym przypadku wykazują one największą skuteczność.
– z wkładami węglowymi. Filtry studzienne węglowe stosuje się w sytuacji, gdy woda pobierana ze studni ma nieprzyjemny zapach lub smak. Węgiel skutecznie usuwa chlor, substancje organiczne oraz metale ciężkie i w ten sposób poprawia jakość wody użytkowej.
– sznurkowe. Filtry studzienne sznurkowe przeznaczone są do uzdatniania wody ze studni głębinowych. To rodzaj filtrów mechanicznych, których główną cechą jest duża powierzchnia filtracyjna. Filtr sznurkowy ma specyficzną konstrukcję – składa się ze sznurka polipropylenowego nawiniętego na rdzeń.
– odpiaszczające. Filtry odpiaszczające to filtry wyposażone w specjalne sitko. Stosuje się je na linii dolotowej do zbiornika oraz w celu zabezpieczenia studni przed suchobiegiem typu SPIN. Filtry odpiaszczające skutecznie zatrzymują ziarna piasku w celu wydłużenia żywotności urządzenia elektrycznego.
Jak dobrać filtr studzienny do swojej studni?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo dobrać filtr studzienny do swojej studni? W tym przypadku niezbędna jest analiza wody, która pozwoli określić, jakie zanieczyszczenia w niej występują. Na podstawie wyniku badania można dobrać filtr, który będzie dostosowany do konkretnych potrzeb. Przykładowo:
– do studni płytkich i suchych odpowiednie będą filtry mechaniczne. Pomagają one usunąć zbędny piasek i osad.
– do studni głębinowych bardzo często konieczne są filtry, które usuwają zanieczyszczenia chemiczne.
– do wody pitnej najlepiej sprawdzą się filtry ceramiczne lub membranowe, które zapewniają najwyższą skuteczność filtracji.