Przygotuj ogród na wiosnę – worki foliowe ogrodnicze jako must-have

Gdy kończy się zima i zbliża wiosna, nadchodzi moment na gruntowne sprzątanie w ogrodzie. To ważny etap w roku, ponieważ od wykonanych w nim prac zależą późniejsze efekty. Porządki są niezbędne, aby przygotować teren na udekorowanie pięknymi kwiatami, kwitnącymi krzewami i innymi roślinami. Do tego przyda się odpowiednie wyposażenie, m.in. worki foliowe ogrodnicze.
Przygotowanie ogrodu na wiosnę krok po kroku
Wiosenne porządki w ogrodzie najlepiej podzielić na kilka etapów. Ułatwi to zaplanowanie pracy i zapanowanie nad wszystkim, co istotne.
Etap pierwszy – przegląd narzędzi i akcesoriów
Zanim nadejdzie moment wkroczenia do ogrodu po zimie, warto wybrać się do szopy i przejrzeć wszystkie narzędzia, sprzęty oraz akcesoria. Należy się upewnić, że są one w dobrym stanie. Jeśli nie nadają się już do użytku, jest jeszcze czas, aby zaopatrzyć się w nowe wyposażenie. Nie można pomijać takich drobiazgów jak rękawice robocze czy gogle ochronne.
Ważne są również worki foliowe ogrodnicze. Przydadzą się podczas zbierania zielonych odpadów zalegających w ogrodzie. Zapakowane w nie śmieci można bezpiecznie wystawić do odbioru przez firmę zajmującą się ich wywozem.
Etap drugi – gruntowne czyszczenie
Aby przygotować ogród na wiosnę, trzeba przede wszystkim usunąć zanieczyszczenia, które pozostały po zimie. Należą do nich:
- gałęzie,
- suche liście,
- resztki roślin.
Oczyszczenia wymagają nie tylko same rabaty i grządki, ale też ścieżki, chodnik itp. Mając worki foliowe ogrodnicze o odpowiedniej pojemności, można wszystko bez trudu zebrać. Podczas sprzątania grządek oraz rabatek należy dodatkowo pamiętać o usunięciu chwastów – ręcznie lub przy użyciu specjalnych środków chwastobójczych. Z kolei krzewy powinno się przyciąć.
Etap trzeci – porządki na trawniku
Trawnik także wymaga prac porządkowych, aby zachwycał pięknym wyglądem aż do jesieni. Najpierw trzeba usunąć zalegające na nim liście i inne zanieczyszczenia. Następnie należy przyciąć trawę na wysokość ok. 3-4 cm, aby pobudzić ją do wzrostu. Warto też rozważyć wertykulację, czyli pionowe nacinanie darni na głębokość 0,5-1,5 cm. Dzięki temu możliwe jest usunięcie zbitych, obumarłych części roślin utrudniających nawadnianie trawnika.
[obraz_1]
Jakie worki foliowe ogrodnicze są najlepsze?
Dobre worki foliowe ogrodnicze wyróżniają się dużą pojemnością i solidnością. Muszą wytrzymać spore obciążenie i wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powinny być wykonane z mocnego materiału, który wytrzyma obciążenie ziemią, korą, kamieniami, liśćmi czy innymi materiałami ogrodniczymi. Wszystkie te cechy zapewniają produkty z folii LDPE o dużej grubości. Dobrym pomysłem jest szukanie takich, które powstały z regranulatu– są tańsze, a jednocześnie równie mocne i pochodzą z recyklingu. Zwykle do zastosowania w ogrodzie wybiera się te o większej pojemności, tj. 60 do 120 l. Na rynku znajdziemy jednak worki o różnej pojemności i właściwościach, np. biokompostowalne, dzięki czemu bez trudu dopasujemy je do własnych potrzeb i preferencji. Porządne worki foliowe to must-have każdego ogrodnika!