Werticilioza drzew owocowych i krzewów – objawy i leczenie

Werticilioza to groźna choroba grzybowa, która może spowodować zamieranie roślin. Poraża różne grupy zieleni, jest jednak szczególnie dużym utrapieniem w sadach owocowych. Jakie są symptomy werticiliozy? Jak zapobiegać jej wystąpieniu, a w razie potrzeby ją zwalczać?
Werticilioza – na jakich roślinach występuje najczęściej?
Werticilioza to choroba powodowana przez grzyby z rodzaju Verticillium porażające zarówno rośliny jadalne (w tym drzewa i krzewy owocowe) jak i gatunki ozdobne. Często niszczy maliny, truskawki, śliwy, wiśnie, morele, brzoskwinie i pigwy. Choroba rozprzestrzenia się m.in. z wiatrem i przez stykanie systemów korzeniowych roślin.
Warunki sprzyjające chorobie:
- Temperatura powietrza w granicach 21-27ºC.
- Częste opady deszczu, duża wilgotność powietrza.
- Nadmierne zagęszczenie w przydomowym sadzie, brak regularnie wykonywanego zabiegu cięcia prześwietlającego (i sanitarnego).
Objawy werticiliozy na drzewach i krzewach owocowych
Werticilioza jest chorobą, która prowadzi do zaburzeń w naczyniach przewodzących. W rezultacie ogranicza zdolność roślin do pobierania wody i składników pokarmowych. Efektem jest więdnięcie pomimo dostępności wody oraz symptomy niedoboru pierwiastków (nawet przy właściwym nawożeniu). Najbardziej charakterystycznym objawem jest właśnie nierównomierne więdnięcie liści. Rozpoczyna się od dolnej partii drzew i krzewów, następnie postępuje ku górze. Na liściach często występują żółte przebarwienia układające się w kształt litery V. Pędy warto przeciąć, widać wtedy w przekroju drobne, brązowe plamy w miejscach wiązek przewodzących. Tworzą charakterystyczne, ciemne „pierścienie”. Rośliny mają zaburzony wzrost i słabo owocują. Następuje stopniowe zamieranie.
Jak zapobiegać i zwalczać werticiliozę w przydomowym sadzie?
Pierwsza zasada: należy kupować sadzonki w rzetelnym punkcie sprzedaży, np. w szkółce drzewek owocowych drzewka-faworytka.pl. To daje pewność, że rośliny nie są już na samym „starcie” porażone przez choroby, w tym werticiliozę. Sadzonki w ogrodzie należy posadzić w odpowiedniej rozstawie. Zazwyczaj właściciele ogrodów sadzą je zbyt gęsto. Niby owocowanie nadal jest duże, jednakże w takich warunkach zachodzi większe ryzyko występowania chorób grzybowych. W uprawie drzew i krzewów owocowych warto wykorzystywać preparaty mikrobiologiczne, np. zawierające pożyteczne grzyby bądź bakterie (działające antagonistycznie względem patogenów). W przypadku wystąpienia werticiliozy stosuje się fungicydy o działaniu systemicznym i przycina pędy z symptomami. Przy bardziej zaawansowanej infekcji należy usunąć porażone drzewa i krzewy. Trzeba je wyciąć, a oprócz tego wykopać system korzeniowy. W praktyce jest to trudne, opcjonalnie więc pozostałości (korzenie) powinno się potraktować fungicydem. Narzędzia należy zdezynfekować, np. preparatem zawierającym kwas benzoesowy. W międzyrzędziach warto siać gorczycę. Przyoranie jej i przekopanie z ziemią może zredukować populację patogenu występującego w glebie.
Artykuł powstał przy współpracy z https://drzewka-faworytka.pl/