Zasady BHP obowiązujące przy pracy na zwyżce koszowej

Zasady BHP obowiązujące przy pracy na zwyżce koszowej

BHP to zbiór zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy na zwyżkach i innych urządzeniach. Wskazują one m.in. obowiązki operatora oraz prawidłowy sposób zabezpieczenia pracowników i samego sprzętu. Poznaj najważniejsze zasady BHP dotyczące podnośników koszowych.

Zwyżka koszowa a praca na wysokości

Przepisy BHP wskazują dokładną definicję pracy na wysokości. Zgodnie z nią, są to czynności wykonywane na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Oznacza to, że wszystkie zadania realizowane z użyciem zwyżki można zaliczyć do tego typu prac.

Pracownik w koszu przy linii energetycznej

Indywidualne środki ochrony podczas prac na zwyżce koszowej

Podczas pracy na wysokości pracownicy muszą być wyposażeni w odpowiednie akcesoria, które mają na celu zapewnić im bezpieczeństwo. To m.in.:

  • kask,
  • buty zgodne z przepisami BHP – wykonane z tworzywa, które zapobiega poślizgnięciu się i upadkowi na mokrym podłożu,
  • kamizelka odblaskowa,
  • szelki z linką bezpieczeństwa mocowaną do stałych elementów konstrukcji (punktów kotwiczenia).

Oprócz tego przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zorganizowania szkoleń. Podczas takich kursów edukuje się pracowników w zakresie przepisów BHP oraz dobrych praktyk, które przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wypadku.

Barierki w zwyżce koszowej

Zgodnie z przepisami BHP zwyżka koszowa musi być wyposażona w barierki o wysokości 1,1 m, które chronią osoby wykonujące prace przed wypadnięciem z kosza. Element ten powinien być sprawdzany regularnie – jego uszkodzenia mogą być bezpośrednią przyczyną wypadku.

Linka asekuracyjna w zwyżce koszowej

[obraz_1]

Użytkownicy zwyżki koszowej muszą być wyposażeni w linki asekuracyjne. Przypina się je do punktów kotwiczenia, czyli stałych elementów konstrukcji. Ma to na celu uchronienie pracowników przed upadkiem z wysokości. Nawet jeśli wypadną z kosza, linka podtrzyma ich w pozycji zbliżonej do pionowej.

Zobacz też:  Co wpływa na koszt budowy domu i jak zoptymalizować wydatki?

Obsługa zwyżki koszowej – uprawnienia

Zwyżki koszowe to urządzenia objęte dozorem technicznym. Oznacza to, że ich obsługą mogą zajmować się jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Aby je uzyskać, trzeba przejść specjalny kurs, a następnie zdać egzamin praktyczny i teoretyczny. Pozwolenia UDT są wydawane na 5 lub 10 lat, w zależności od typu urządzenia. 

W przypadku zwyżek koszowych samojezdnych jest to ten krótszy okres. Po jego upływie można wystąpić o przedłużenie uprawnień bez konieczności ponownego przechodzenia kursu i egzaminów. Obowiązkiem pracodawcy jest pilnowanie, by wszyscy operatorzy mieli ważne pozwolenia. Jakiekolwiek wypadki z udziałem kierującego bez wymaganych uprawnień mogą nieść za sobą poważne konsekwencje prawne – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej zwyżki na sprzedaż i wynajem.

Strefy niebezpieczne wokół podnośnika koszowego

Podczas pracy z użyciem podnośnika koszowego trzeba też wyznaczyć strefy niebezpieczne. To obszary, do których wstęp mogą mieć jedynie określone osoby – głównie te realizujące dane zlecenie. Wytycza się je w zależności od rodzaju wykonywanych prac. Najczęściej są to tereny, na które mogą spadać elementy przycinanych drzew, materiały budowlane czy narzędzia.

Strefy bezpieczeństwa muszą być ogrodzone w taki sposób, by osoby postronne, np. przechodnie, nie mogli przypadkowo znaleźć się w ich obrębie. W tym celu można zastosować np. barierki czy taśmy.

Przestrzeganie przepisów BHP to obowiązek zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Zbiór tych zasad powstał nie bez powodu – ma on za zadanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom działającym na i wokół zwyżki.